فرمانداری اصفهان
خانه
بخشداري مركزي
نگاهي كوتاه به بخش مركزي اصفهـان

بخش مركزي اصفهان داراي وسعتي حدود1464 كيلومتر مربع مي باشد كه از شمال به شهرستان برخوار و ميمه ، از شرق به بخش كوهپايه و جلگه ، از غرب به شهرستان خميني شهر و فلاورجان ، از جنوب به شهرستان شهرضا، از جنوب غربي به شهرستان مباركه و از جنوب شرقي به بخش جرقويه سفلي محدود مي باشد.

آب و هواي آن در مجموع معتدل خشك با تابستانهاي نسبتاً گرم و زمستانهاي نيمه سرد و ميزان متوسط بارندگي 120 تا 150 ميليمتر و متوسط درجه حرارت ساليانه 15 درجه سانتيگراد است.

بخش مركزي اصفهان شامل 6 دهستان به نامهاي براآن شمالي، براآن جنوبي ، جي ، كرارج، قهاب شمالي و قهاب جنوبي و3 شهر به نامهاي بهارستان ، قهجاورستان و خوراسگان و تعداد 78 روستا و تعدادي مزرعه مي باشد.

جمعيت بخش مركزي در سرشماري 85 بالغ 209704 نفر بوده است كه در 78 روستا و 3 شهر در بخش مركزي سكونت دارند، كه جواني جمعيت قابل توجه است.

محور عمده فعاليت اهالي، كشاورزي، صنعت و خدمات است از نظر كشاورزي بيش از 60% اراضي سطح زير كشت شهرستان در بخش مركزي است كه بواسطه وجود رودخانه زاينده رود اهميت زيادي دارد و مهمترين محصولات آن شامل غلات،چغندر قند،سيفي جات دانه هاي روغني ،حبوبات و همچنين علوفه هاي دامي بشمار مي روند.

موقعيت صنعتي و كارگاهي :كارخانجات و كارگاههاي متعددي در شهرستان اصفهان فعاليت دارد كه 80% آن در بخش مركزي مي باشد و صنايع دستي

رايج در بين اهالي مي توان به بافت قالي ، گليم و قاليچه اشاره نمود و صنايع دستي ديگري نظير مينياتور، قلمزني،قلمكاري ، زري بافي ،ميناكاري ، تذهيب ، منبت كاري،خاتم كاري متداول است.

تعدادي از مراكز مهم اقتصادي زير بنائي و نظامي استان از قبيل سيلوهاي ذخيره گندم ، مركز تكنولوژي هسته اي فرودگاه شهيد بهشتي ، پروفيل سپاهان پايگاه هوائي شهيد بابائي ، پايگاه هوانيروز ، تعدادي از پادگانهاي مهم نظامي در محدوده اين بخش مستقر مي باشد.

اطلاعات جغرافيايي و جمعيتي بخش مركزي اصفهـان

وسعت بخش 1464 كيلومتر مربع

تعداد شهر 3 شامل بهارستان ، زيار و قهجاورستان

تعداد دهستان : 6 شامل قهاب جنوبي ، قهاب شمالي، براآن جنوبي ، براآن شمالي، كرارج و جي

تعداد روستا: 78 روستاي بالاي يكصد نفر جمعيت و داراي شوراي اسلامي

و 5 روستاي كمتر از يكصد نفر جمعيت ( فاقد شوراي اسلامي )

وضعيت دين و مذهب

دين اهالي بخش مركزي اصفهان اسلام و مذهب آنان شيعه مي باشد مردم بومي ساكن در اين بخش افراد مذهبي بوده و در ماههاي محرم و صفر با برگزاري مراسم عزاداري در سطح روستاها و حمل نحل و علم معمولاً در هر روز از دهه اول محرم در يك از روستاها اجتماع نموده و هئيت هاي مذهبي مراسم پر شور عزاداري سالار شهيدان را برگزار مي نمايند.

در روز يازدهم محرم شاهد تجمع عزاداران حسيني و دسته جات مذهبي در امامزاده چهارميان مي باشيم كه تعداد شركت كنندگان قابل توجه مي باشد. ضمناً مراسم تعزيه خواني بصورت سنتي در بعضي از روستاها برگزار مي گردد و در ماه مبارك رمضان نيز با اعزام روحانيون توسط سازمان تبليغات اسلامي و حوزه علميه قم كلاسهاي قرآن و احكام و مراسم احياء در مساجد و حسينيه ها برگزار مي گردد.

ضمناً در شهرهاي بهارستان و قهجاورستان نماز سياسي عبادي جمعه برگزار مي شود.

اهالي بخش مركزي در سالهاي دفاع مقدس در جبهه ها حضور فعال داشته و تعداد 151 شهيد گرانقدر تقديم اسلام و انقلاب نموده اند
تاریخ به روز رسانی: 1394/07/11
تعداد بازدید: 16124
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.