فرمانداری اصفهان
خانه
1397/09/27 جلسه ستاد اقامه نماز شهرستان اصفهان برگزار شد
جلسه ستاد اقامه نماز شهرستان اصفهان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری اصفهان، فریبرز امیری سرپرست فرمانداری اصفهان در جلسه ستاد اقامه نماز شهرستان که پیرامون چگونگی ارتقاء وضعیت اقامه نماز جماعت در مدارس، ارائه راهکارهایی برای استفاده از ظرفیت دستگاه ها در اقامه نماز در سطح شهرستان و همچنین ارائه گزارش فعالیت های انجام شده پیرامون موضوع نماز توسط فرمانده محترم ناحیه مقاومت بسیج امام علی (ع)، برگزار شد، با اشاره بر اینکه طبق کلام نورانی قرآن کریم «اولین نشانه حکومت صالحان، اقامه نماز است»، خاطرنشان کرد: همگان باید برنامه ریزی خوبی را برای اقامه نماز داشته و با بسیج همه امکانات و ظرفیت ها برای رسیدن به اهداف نماز بکوشند.

امیری هدف ستاد اقامه نماز شهرستان را نظارت و هماهنگی بین دستگاهی و پیشبرد اهداف اقامه نماز در سطح شهرستان عنوان کرد و افزود: همه مسائل و مشکلات با اقامه نماز قابل حل است که از دستورات خداوند متعال بوده و از اهمیت ویژه ای در دین مبین اسلام برخوردار است.

سرپرست فرمانداری اصفهان با بیان اینکه توجه به امر مقدس نماز به عنوان بهترین و مؤثرترین موضوع در کاهش آسیب های اجتماعی مطرح است، تصریح کرد: امروزه نیاز جدی جامعه به تعمیق و گسترش فرهنگ نماز در بطن جامعه بالاخص در قشر جوان است و هریک از ما موظف به ایجاد علاقه و انگیزه درونی جهت اقامه این فریضه الهی هستیم.

وی افزود: ترویج و توسعه فرهنگ نماز در جامعه، شناسایی زمینه ها، ضرورت ها و ظرفیت های جامعه در ارتباط با نماز، تولید فکر و تصمیم برای نهادینه و ظرفیت سازی در جهت تحقق اهداف، حمایت و پشتیبانی معنوی از ترویج فرهنگ اقامه نماز، برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی فعالیت های دستگاه های اجرایی، ازجمله رسالت های ستاد اقامه نماز است.

سرپرست فرمانداری اصفهان ارزیابی مستمر وضعیت اقامه نماز در جامعه و ارائه نتایج آن به نهادهای مسئول را از دیگر رسالت های این ستاد برشمرد و گفت: تهیه بسته های فرهنگی برای کارکنان و خانواده های آنان با محوریت ترویج و توسعه فرهنگ و معروفات نماز به منظور کاهش آسیب های اجتماعی، از اهم برنامه های این ستاد است.

امیری تأکید کرد: اقدامات مقتضی با محوریت اداره فرهنگ و ارشاد جهت فعالیت جدی رؤسای کانون های فرهنگی مساجد به عنوان یاوران نماز در شهرستان انجام شود و بخشداران نیز دهیاران را به عنوان یاوران نماز در روستاها فعال کنند.

وی افزود: شهرداران با تبلیغات شهری و محیطی، اقدامات لازم را در امر نماز انجام و نسبت به ساماندهی نمازخانه های پارک ها و بوستان ها اقدام نمایند.

امیری تأکید کرد: نامگذاری میادین، معابر و محلات شهرها و روستاهای شهرستان با توجه به مقوله نماز باید در دستور کار کمیته نامگذاری معابر قرار گیرد.

سرپرست فرمانداری اصفهان افزود: با محوریت بخشداران، اداره حمل و نقل و راهداری و پایانه ها و همچنین مراکز بهداشت بر نمازخانه های بین راهی بالاخص وضعیت بهداشت آنها، نظارت کافی صورت پذیرد.

وی بر لزوم اختصاص زمانی توسط صدا و سیما جهت فرهنگ سازی اقامه نماز در جامعه، تأکید کرد و افزود: تولید و پخش محتواهایی با موضوع احکام، اسرار، چرایی و پاسخگویی به سئوالات و شبهات نماز، دعوت از متخصصین امر نماز از ستاد اقامه نماز و همچنین تهیه گزارش خبری از مساجد و نماز در دستگاه ها و مدارس و انعکاس آن از طریق صدا و سیما، ازجمله مواردی است که باید به آن توجه ویژه ای شود.

امیری تصریح کرد: اداره کل تبلیغات اسلامی نسبت به برگزاری نشست های فصلی با ائمه جماعات دستگاه های شهرستان و بررسی وضعیت اقامه نماز در دستگاه ها، اقدام و برنامه ریزی های لازم در این رابطه انجام شود.

وی افزود: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به تولید برنامه های فرهنگی-هنری پیرامون مقوله نماز اقدام نماید.

سرپرست فرمانداری اصفهان با تأکید بر ضرورت همکاری دستگاه های مختلف با آموزش و پرورش و فراهم نمودن ابزار و بستر کار برای آن، اظهار داشت: رؤسای نواحی یازده گانه آموزش و پرورش در سطح شهرستان اقدامات و برنامه ریزی های مناسبی را پیرامون برگزاری گفتمان های نمازشناسی و اسرار نماز ویژه دانش آموزان با حضور اساتید تخصصی نماز در سطح مدارس انجام دهند و ارزیابی های لازم در این خصوص انجام شود.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر اینکه نماز، اثرگذارترین موضوع است، خاطرنشان کرد: حداقل 50 درصد از جلسات آموزش خانواده باید در مدارس و با حضور اساتید متخصص برگزار گردد.

امیری افزود: اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه 1 و 2 نسبت به سوق دادن موقوفات جدید به امر مقدس نماز جهت آموزش و ترویج آن، و همچنین کمک به اعزام روحانی به روستاهایی که فاقد روحانی هستند، اقدام نمایند.

 

تعداد بازدید: 52
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal